Lidhje

Ditari - Shqipëri, prokurorët në vështirësi, boshllëqet në sistem rrisin ngarkesën


Ditari - Shqipëri, prokurorët në vështirësi, boshllëqet në sistem rrisin ngarkesën
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Në Shqipëri, sistemi i prokurorisë prej disa vitesh po vuan pasojat e largimit të prokurorëve për shkak të Vetting-ut. Në 15 organet e hetimit të juridiksionit të përgjithshëm, mungojnë 40% e tyre duke trefishimin e punës për prokurorët në detyrë. Departamenti amerikan i Shtetit i bëri thirrje Serbisë të nxjerrë para drejtësisë autorët e vrasjes së tre vëllezërve shqiptaro-amerikanë, Yll, Agron dhe Mehmet Bytyqi. Presidenti Joe Biden u dërgoi sot një letër ligjvenësve demokratë ku thekson se "është plotësisht i vendosur" për të qëndruar në garën presidenciale, mes shqetësimeve të ngritura publikisht dhe privatisht se demokratët mund të humbasin Shtëpinë e Bardhë dhe Kongresin në nëntor.

XS
SM
MD
LG