Lidhje

Ngërçi politik në Kosovë


Në Prishtinë, Lëvizja Vetëvendosje, Lidhja Demokratike, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, thanë se nuk do t'i krijojnë mundësi Partisë Demokratike që të zgjedhë kryetarin e Parlamentit apo të formojë qeverinë e re të Kosovës.

Gjykata Kushtetuese e Kosovës anuloi zgjedhjen e kryetarit të Parlamentit duke i njohur të drejtën për këtë çështje Partisë Demokratike e cila doli e para në zgjedhjet parlamentare të tetë qershorit, por, ajo nuk ka numrin e mjaftueshëm të deputetëve për të formuar institucionet.

Ngërci politik në Kosovë
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

XS
SM
MD
LG