Lidhje

Kosovë, tetë vjetori i Kushtetutës


Në Kosovë, po shënohet tetë vjetori i miratimit të Kushtetutës së Kosovës. Hartues të tij thonë se sfida kryesore e kushtetutës ka qenë niveli i shoqërisë dhe i partive politike, të cilat ende nuk janë emancipuar në shkallën e kushtetutës. Gjatë dy viteve të fundit puna e gjykatës Kushtetuese është kritikuar vazhdimisht nga partitë opozitare dhe njohës të këtij institucioni, për shkak të siç thonë ata marrjen e vendimeve në anën e pushtetit. Ndërsa njohësit e tij thonë se partitë politike janë përgjegjëse për çdo rezultat për mos zbatimin e kushtetutës.

Kushtetuta e Kosoves
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:03:30 0:00

XS
SM
MD
LG