Lidhje

Shqipëri: Festohet Kurban Bajrami


Kryetari i Komunitetit Musliman, Selim Muça, hodhi poshtë dyshimet se punimet për ndërtimin e xhamisë së madhe janë ndërprerë.

Tiranë

Mijëra besimtarë muslimanë shqiptarë festuan sot Kurban Bajramin. Megjithë shiun e pandërprerë dhe motin e paqëndrueshëm, ata u mblodhën pranë shëtitores kryesore të Tiranës për faljen e rastit, duke i uruar njëri tjetrit për festën, begati dhe mirësi. Në ditë si kjo udhëheqësit fetarë urojnë festën e Kurban Bajramit, duke bërë thirrje për të ndihmuar njëri tjetrin dhe për të dhuruar pjesë nga mirëqenia e tyre.
Drejtuesit e Komunitetit Musliman të Shqipërisë uruan besimtarët për paqe, lumturi dhe gëzime në familje, duke u bërë thirrje për bujari dhe ndihmë ndaj të varfërve. Ata theksuan se afrimi dhe bashkëpunimi që sjell Kurbani Bajrami duhet të shtrihet edhe në gjithë njerëzit dhe kombin shqiptar.

Kurban Bajrami në Tiranë
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:02 0:00

Kryetari i Komunitetit Musliman, Selim Muça, hodhi poshtë dyshimet për mosndërtimin e xhamisë së madhe.

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, uroi besimtarët për këtë festë që kujton dashurinë dhe mëshirën e Zotit ndaj njerëzve si dhe detyrimet që rrjedhin prej saj. Ai theksoi në mesazh se Kurban Bajrami u mëson njerëzve “mposhtjen e egoizmit, mendjemadhësisë, frenimin e materializmit, duke synuar gjithmonë barazinë, vëllazërimin, paqen, begatinë”. Kryeministri Edi Rama uroi besimarët për festën dhe siguroi përfaqësuesit e Komunitetit Musliman Shqiptar për ndërtimin e xhamisë së re, duke u bërë edhe një donator në ndërtimin e saj. Ai theksoi se xhamia e re do të jetë së shpejti një pikë referimi në kreqytet. Edhe Kryetari i PD dhe kryetar i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, uroi besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit. Ai uroi gjithashtu që qeveria dhe Komuniteti Musliman ta shndërrojnë në realitet ndërtimin e Xhamisë së madhe të Tiranës, e lënë në harresë për dekada me radhë.

Mijëra besimtarë falen prej shumw vitesh në shëtitoren “Dëshmorët e Kombit” për shkak të xhamive të pamjaftueshme. Mijëra besimtarë të tjerë falen në objektet e kultit, të reja e të vjetra. Ato gjenden në të gjitha lagjet e kryeqytetit, por nuk mjaftojnë për numrin e madh të besimtarëve muslimanë. Ndërtimi i një xhamie të madhe sapo ka nisur nga Komuniteti Musliman Shqiptar pak metra larg qendrës së Tiranës në një truall të namasgjasë, një pronë fetare e trashëguar brez pas brezi nga qarqet muslimane të vendit. Një ndryshim në këtë projekt nga qeveria solli pasiguritë se kështu mund të pengohej ndërtimi i saj.

Shkodër

Edhe në Shkodër, besimtarët myslimanë festuan Kurban Bajramin, duke u lutur për paqe, harmoni dhe më shumë mbështetje ndaj njerëzve në nevojë.

Kurban Bajrami në Shkodër
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:30 0:00

Gjirokastër

Edhe në jug të Shqipërisë besimtarët myslimanë festuan Kurban Bajramin.Në Xhaminë e Pazarit në Gjirokastër besimtarët zhvilluan Faljen e Mëngjesit dhe më pas kryen vizita tek njëri tjetri. Besimtarët e fesë islame e shfrytëzojnë këtë ditë edhe për të ndihmuar të varfërit që nuk kanë mundësi të festojnë.

Kurban Bajrami në Gjirokasatër
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG