Lidhje

Shkupi shpreson tek zgjidhja e shpejtë e çështjes së emrit


Autoritetet qeveritare maqedonase vazhdojnë të shpresojnë për një zgjidhje të shpejtë të problemit të emrit të vendit me Greqinë fqinje, ndërsa zgjidhja do t’ia hapte Maqedonisë dyert e anëtarësimit në Aleancën veriatlantike të Natos.
Çështja e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00
Shkupi ka mbështetur shpresat tek disa prej vendeve të Bashkimit Evropian për të ndikuar në Athinë, ndërsa Këshilli Evropian do të mblidhet në qershor për të vendosur mbi rekomandimin e Komisionit Evropian për fillimin e negociatave me Maqedoninë.
Në Shkup, ministri gjerman për Evropën, Michael Roth tha të enjten se çështja e emrit të Maqedonisë duhet të zgjidhet brenda vitit, në të kundërt, status quo-ja, sipas tij, do të zgjasë pa fund.
Zyrtari gjerman e shikon si të arritshme zgjidhjen pasi të dyja palët kanë shprehur vullnet për kompromis; të dy qeveritë janë konstruktive dhe fleksibile, kurse ndërmjetësi Mattheë Nimetz luan rolin kyç, tha Michael Roth.
Kryeministri maqedonas Zoran Zaev, ndërkaq thekson nevojën për maturi dhe kujdes për sa i përket paraqitjeve publike lidhur me çështjen e emrit. Ai nuk jep hollësi se sa afër zgjidhjes janë të dy palët që po zhvillojnë bisedime në nivel të ministrave të jashtëm. Zaev i hedh poshtë spekulimet për një lloj mosdurimi midis nënkryetares së qeverisë, Radmilla Sheqerinska dhe ministrit të jashtëm Nikolla Dmitrov që ndërlidhen me procesin.
Autoritetet greke kanë folur publikisht për median e tyre se këmbëngulin për një referencë ‘Erga Omnes’, apo një emër në përdorim të përgjithshëm si në komunikim ndërkombëtar po ashtu edhe të brendshëm për ish-republikën jugosllave dhe për nevojën e ndryshimeve kushtetuese që do të duhej të bëjë Shkupi.
Propozimi i përfolur “Gorna Makedonija” që i vjen Maqedonia e Epërme është i pranueshëm për të dyja palët, por Athina nuk do që ky emër të jetë i përkthyeshëm në gjuhët tjera por të jetë në këtë trajtë sllave. Dhe kjo nxitë mjaft dilema në Shkup, ndërsa shqiptarët edhepse nuk e mbështesin propozimin si të tillë, nga ana tjetër as nuk kanë dalë kundër tij.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG