Lidhje

50 vjet nga ndalimi i fesë në Shqipëri


50 vjet nga ndalimi i fesë në Shqipëri
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:36 0:00

50 vjet më parë, diktatura komuniste nisi një luftë të re kundër fesë, klerit dhe institucioneve fetare, duke ndaluar me ligj fenë dhe duke eshpallur Shqipërinë vendin e parë ateist në botë. Me qindra klerikë, të të gjitha besimeve fetare, u përndoqën dhe u burgosën, kishat dhe xhamitë u mbyllën.

Korrespondenti ynë Pëllumb Sulo, bisedoi sot me famullitarin e Shkodrës, dom Artur Jaku dhe me përfaqësuesin e Myftinisë së Shkodrës, teologun Arben Halluni.

50 vjet nga ndalimi i fesë në Shqipëri
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:36 0:00

XS
SM
MD
LG