Lidhje

Vdiq ligjvënësi veteran Elijah Cummings


Ligjvënësi nga Marylandi, Elijah E. Cummings, vdiq të enjten herët në spitalin Johns Hopkins në moshën 68 vjeçare.

Karriera e gjatë e ligjvënësit Cummings filloi më veprimtarinë prej shumë dekadash në politikën e Marylandit. Ai u ngrit në radhët e Dhomës së Delegateve në Maryland para se të fitojë vendin e tij në Kongres në një palë zgjedhje të jashtëzakonshme në vitin 1996 për të zëvendësuar ish ligjvënësin Kweisi Mfume.

Ai ishte një nga mbështetësit e hershëm të fushatës së ish presidentit Barack Obama në vitin 2008.

Zoti Cummings u bë kryesuese i fuqishëm i Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve që hetoi presidentin Donald Trump dhe ishte një orator i fuqishëm që mbronte të varfrit në Baltimor.

Elijah Cummings u lind më 18 janar të vitit 1951. Në shkollën fillore një nga mësuesit i kishte thënë se ishte shumë i ngadalshëm për të mësuar dhe fliste keq dhe kurrë nuk do ta përmbushte ëndrrën e tij për t'u bërë avokat.

"Isha i dërmuar” tha Cummings për agjencinë e lajmeve Associated Press në vitin 1996, pak para se të fitonte vendin e tij në Kongres. “E gjithë jeta ime ndryshoi. Unë u bëra shumë e vendosur ”.

Elijah Cummings vendosi të dëshmojë se mësuesi e kishte gabim. Ai u bë jo vetëm avokat, por një nga oratorët më të fuqishëm në Dhomën e Delegatëve në Maryland, ku ai mori detyrën në vitin 1983.

Gjatë tërë jetës së tij ai do të fillonte komentet e tij ngadalë, duke zhvilluar temën dhe duke ngritur shkallën emocionale derisa të shndërrohej në një predikues nga foltorja.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG