Lidhje

Zgjedhjet, përplasje në Kavajë, Kamëz dhe Burrel


Përkrahës të opozitës u përplasën fizikisht në mbrëmje me policinë e shtetit në Kavajë, kur u përpoqën disa herë të shpërthejnë me forcë derën e KZAZ-së, ku ndodhen materialet zgjedhore.

Policia hodhi në drejtim të tyre gaz lotsjellës dhe ujë me presion për të frenuar sulmet e tyre, madje doli nga zona e objektit për të kapur disa nga protestuesit më aktivë kundër saj.

Momente të forta tensioni pati sot në shumë qytete të Shqipërisë, ku opozita ka kontrollin e bashkive.

Mbështetës të saj u grumbulluan pranë mjedisve, ku janë vendosur Komisionet Zonale të Administrimit të Zgjedhjeve (KZAZ), duke kërkuar ndërprerjen e procesit.

Situata ka kaluar në përballje me policinë në Kamëz dhe në Burrel, ku është tentuar hyrja në mjediset e KZAZ-ve.

Policia përdori gazin lotsjellës për të shpërndarë mbështetësit e opozitës, të cilët më vonë hynë brenda Pallatit të Sportit, duke nxjerrë prej andej dhe shkatërruar materialet zgjedhore, të cilave iu vu flaka.

Zgjedhjet, përplasje në Kamëz dhe Burrel
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

Drejtuesit e djathtë të bashkive prej ditësh po këmbëngulin në lirimin e mjediseve të cilat janë vënë në dispozicion të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) për procesin e zgjedhjeve lokale të 30 Qershorit.

Sipas tyre, dekreti i Presidentit Ilir Meta për anullimin e 30 Qershorit duhet respektuar, e për pasojë nuk mund të ketë asnjë proces zgjedhor. Ndërkohë që KQZ e ka konsideruar të pavlefshëm vendimin e kreut të Shtetit dhe ka vijuar me përgatitjet e zgjedhjeve.

Tensione të forta u regjistruan dje dhe në Tropojë, ku mbështetësit e opozitës hynë brenda KZAZ-ës në qendër të qytetit.

Ndërsa në Shkodër përplasjet me policinë përfunduan mbrëmjen e së martës me thyerjen e xhamave në një shkollë të qytetit dhe vënien zjarr në mjediset ku ndodheshin materialet zgjedhore të një prej KZAZ-ve të Shkodrës.

Policia njoftoi sot se të paktën 13 persona janë arrestuar për ngjarjet e dhunshme dje në Tropojë dhe Shkodër.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG